Ekonomi

Bakan Kurum ‘Yarımız’ı anlattı: Konutları en geç 2 yıl içinde teslim edeceğiz.

‘Yarım biz’ kampanyasının detayları neler?
Kampanya nasıl kullanılacak?
Büyük dönüşüm nasıl olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TRT Haber canlı yayınında Kentsel Dönüşümde Yarım Biz kampanyasının detaylarını anlattı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Önder Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 2 ayda tamamlanan ilk köy konutlarının yarın teslim edileceğini belirten Bakan, şunları kaydetti: Organizasyon, “ Mayıs ayı sonunda 310 bin konutumuza başlayacağız.” sözlerini kullandı.

Bakanın açıklaması şöyle:

“Hepimiz bu bayramın hüznü içindeyiz. Kahramanmaraş Pazarcık’ta 14 milyon vatandaşımızı etkileyen ve 50.399 kardeşimizi kaybeden deprem nedeniyle maalesef tüm Türkiye bu bayrama hüzünle girdi. Bu bayram, aklımız, aklımız ve yüreğimiz her zaman deprem bölgesinde olmuştur.Orada ki kardeşlerimizin acısını dindirmek için devletimiz 85 milyon vatandaşımız ilk andan itibaren afet bölgesindeki kardeşlerimizin acılarını hatta üzüntülerini paylaşmak için yan yana olmuştur. Bir nebze de olsa tek yürek tek yumruk olduk.Orada acılar dinene kadar dinlenmeyeceğiz.Ne elimizi ne de kalbimizi sarsıntı bölgesinden çıkarmayacağız.Allah’tan rahmet kardeşlerimize başsağlığı diliyorum. onların yakınları.

“NÜFUSUMUZUN YÜZDE 70’TEN FAZLASI SALGALI BÖLGELERDE YAŞIYOR”

Deprem bölgesindeyiz, nüfusumuzun yüzde 70’i ve arazilerimiz deprem bölgesinde. Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor. Bugüne kadar baktığınız zaman yaşadığımız depremler nedeniyle bu depremlerde 130.000 canımızı, kardeşimizi kaybettik. Aynı acıyı bir daha yaşamak istemiyoruz. Eminim çok zahmetlidir. Göreve geldiğimiz andan itibaren nerede bir afet olursa her zaman vatandaşımızın yanında olduk. Elazığ’da sarsıntı vardı oradaydık 2 saat sonra ilgili bakanlardan ve kurumlarımızdan arkadaşlarımızla birlikte gittik. Vatandaşlarımızın yaralarını hızlıca sarmaya çalıştık. Son 11 ilimiz olan Kahramanmaraş merkezli depremde enkazın yanında çocuklarını, eşlerini, kocalarını bekleyen vatandaşlarımızın acısı çok ağır, inanın anlatılamaz. Bu acıyı bir daha yaşamak istemiyoruz.

” KONUT SAYIMIZIN TEMEL OLAN KONUT SAYIMIZ 106 BİNE ULAŞTI”

Depremi engelleyemeyiz ama sarsıntı ile çaba gösterebiliriz. Ve sarsıntıyla mücadele etmek için sağlam, aslına sadık binalarda yaşamak zorundayız. Kaybettiğimiz canları Allah’ın izniyle geri getiremeyiz. Böyle bir deprem yaşadık. Ama inşallah Elazığ’da, Malatya’da olduğu gibi, Antalya ve Muğla’daki yangınlarda, Karadeniz’deki sellerde olduğu gibi onlar için de en kısa sürede gereğini yapacağız. 15. günde temellerini attık. Temelini 40. gününde attık ve bugün attığımız konut sayısı 106 bine ulaştı.

“319 BİN KONUTUMUZU MAYIS SONUNA KADAR HİZMETE AÇACAĞIZ”

Bu acının bir daha yaşanmasını istemiyoruz. O yüzden İstanbul’umuz bu anlamda bizim için çok değerli. İlk önceliğimiz beyin sarsıntısı bölgesi. İnşallah mayıs ayı sonuna kadar 319 bin konutu başlatacağız. Akabinde hem şantiyede hem de rezerv alanlarda 650 bin konutun inşaatına başlayacağız. Şu anda hasar tespit çalışmaları çerçevesinde mutat hak ediş süreçleri de yapılıyor, 750-800 binlere ihtiyaç olacak gibi görünüyor. Netleştiği için 650 bin konuta ihtiyaç varmış gibi hareket ediyoruz.

“İLK KÖY KONUTUMUZUN ANAHTARLARINI VERECEĞİZ”

İlk önceliğimizi raylara oturttuktan sonra yarın inşallah adım adım Cumhurbaşkanımızla birlikte ilk köy konutlarımızın anahtarlarını vereceğiz. 6 Şubat’ta sarsıntı oldu, 15 gün sonra sözleşmelerimizi imzaladık. 2 ayda tamamladık. Buraya 145 bin köy evi yapılacak. İlk teslimatlarını yapacağız. Onlara sadece örneklerini göstermekle kalmayacağız, bayramda bir nebzede olsa mutluluklarına da şahit olacağız. Bu motivasyonla inşallah hızlı bir şekilde evlerimizi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Tabii ki bu bizim birinci önceliğimiz.

İkinci önceliğimiz dediğimiz gibi ‘ocaklara ateş düşmesin, analarımız, babalarımız ağlamasın, çocuklarımız anasız, babasız kalmasın’. Binalarımızı sağlam ve depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. 2012 yılında Cumhurbaşkanımız İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir seferberlik duygusuyla kentsel dönüşümü başlattı. Orada çok riskli binalar vardı. O riskli konutları yıkıp topyekun bir kentsel dönüşüm seferberliğinin adımlarını oradan attık. Geldiğimiz süreçte şu ana kadar 3,3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Sadece İstanbul’da 700 bin konutun dönüşümü tamamlandı. Bölgede şu anda 98 bin konutun inşaatı devam ediyor.

İstanbul’un özelliğine baktığımızda yaptığımız işler bunlar. Ama deprem riskini ortadan kaldırmış değiliz. İstanbul’umuzun o kadar çok sokağı var ki, Allah korusun herhangi bir yangında, afette o sokaklara yardım götürmek bile sorun olur. Sadece bir aracın girip çıkabildiği, muhtemelen itfaiye aracının bile zor girdiği sokaklarımız var. Yeşil alan eksiğimiz var, trafik sorunu var. Trafik konusuna baktığımızda aslında bir yerde yoğun yerleşim olmasından kaynaklanıyor.

Yeşil alan yetersizliği, yol yetersizliği, trafik ve otopark sorunu nedeniyle İstanbul’umuzu detaylı inceledik. İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut olduğunu tespit ettik. Bazılarının acil dönüşüme ihtiyacı var. Bir kısmı yeterli mühendislik hizmeti almamış, bir kısmı zemin sıvılaşması nedeniyle riskli bir dolgu alanı üzerine inşa edilmiştir. Bugün şehrin iki yakasında yer alan 1,5 milyon riskli konutla “100 yılın dönüşümü” dediğimiz tarihi bir dönüşümü başlattık. Bu çerçevede Anadolu yakasında 500 bin, Avrupa yakasında 500 bin rezerv konut yapacağız.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YARIMIZ” KAMPANYASI

Rezerv konutlar derken, İstanbul’a ek nüfus getirmeden boş alanlarımızda yerleşim olmayan belli uydu şehirler kuracağız. Nedir bu uydu şehirler? Örneğin Ataşehir’de bir uydu şehrimiz var. Karşıya geçtiğinizde Halkalı, Başakşehir, Bahçeşehir, Ankara’ya gittiğinizde Eryaman ve Elvankent’te uydu şehirler var. 8-10 bin konutluk, alt yapısı, sosyal donatıları ile vatandaşımızın her türlü ihtiyacını karşılayabilecek kompakt bir şehir. Anadolu ve Avrupa yakalarında belli lojmanlarda bu uydu şehirleri inşa edeceğiz. Bu rezerv alanlara 1 milyon konut yapacağız. Kalan konutları da vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda dönüştüreceğiz. Hem rezervde konut üreteceğiz hem de yerinde dönüşüm yapacağız. Kampanyamızın adı “Yarım Biz”.

26 Nisan’dan 29 Mayıs’a kadar tüm taşınmaz sahipleri e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Bu uygulama çerçevesinde bakanlığımıza bağlı ekipler ön incelemeye giderek tutanak tutacak. Bugün 1000 konutta dönüşüme başlıyoruz. Rezervdeki 100 bin konutluk rezervden 2041 konutun temelini attık. Bugün 4.000 konutu teslim ettik. 10.5 milyar lira değerinde 6500 konutluk kentsel dönüşüm bugün yapılıp teslim edildi.

Vatandaşlarımıza diyeceğiz evet binanızı belirledik. Binanın üçte ikisi dönüştürülmek istiyor, rezerv alandan veya yerden hangisini istiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Öncelikle mekana odaklanacağız, bir ön görüşme, ön protokoller yapacağız. Dönüştürülecek evlerimiz 200 bini geçerse kura çekeceğiz. Vatandaşımız o toplantıda yerinde isterse değerini yerinde düşeriz, kalan varsa yarısını devletimiz karşılar, bir miktar varsa onu da endeksli olarak alırız. 10 yılda TÜFE veya memur maaş katsayısından hangisi daha düşükse. Vatandaşlarımız borçlarını 0,79 vade farkı ile 10 yıla kadar sabit kredi kullanarak ödeyebilecek.

2+1 daireler 100 metrekare, 3+1 daireler ise 120 metrekare olacak. 2+1 konutlarımızın maliyetinin 1.5 milyon olduğunu görüyoruz. Maliyetin yarısını yani 750 bin lirasını devletimiz karşılayacak, vatandaşlarımız burada 75 bin lirayı nakit ödeyecek, kalanını da 5625 liradan ilk taksitte 10 yılda ödeyebilecek. 3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin lira. Bunun yarısını yani 900 bin lirasını devletimiz karşılıyor. Vatandaşlarımız 10 yıl sonra tekrar 900 bin lira ödediğinde 6 bin 750 lira başlangıç ​​taksiti ile bu dönüşüme katılabilecek.

“EVİNİZİ EN GEÇ 2 YIL İÇİNDE TAMAMLAYACAĞIZ”

Vatandaşlarımız buraya girdi, kura çektik, anlaştık. Bir anlaşma yapacağız. En geç 2 yıl içinde evinizi size teslim edeceğiz diyeceğiz. 1 yılda bitenler 16 ayda bitenlerdir. 2 yıl içinde vatandaşlarımıza 10 bin 500 liralık taşınma yardımı yapacağız. Aylık 5 bin 250 lira taksitlerle kira yardımı yapacağız.

“GÖNÜLLÜ VE YERİNDE DÖNÜŞÜM BU NOKTADA ÖNEMLİ”

Şimdi 6 ayda bir bakıyoruz zam söz konusu ise biz vatandaşlarımıza desteğimizi arttırarak sürdürüyoruz. istekli olmalıyız. İnsanları evlerinden zorla çıkaramayız. Bu nedenle istekli ve yerinde dönüşüm bu noktada değerlidir. Yıkımla ilgili olarak orada oturan rastgele bir kardeşimiz binanın risk durumunun analizini talep edebilir. Bina ilgili bakanlığımızın yetkilendirdiği kurumlar tarafından denetlenir ve bina riskli ise en geç 1 ay içinde o bina yıkılır. Bu binanın risk analizi ve raporunun yapılması şartıyla.

Bir ön araştırma yapacağız. 2/3 çoğunluk var ciddi çoğunluk var. Bu çoğunluktan daha az, profesörlerimiz ve bilim adamlarımızla çalışıyoruz. Bu kampanya kapsamında başvuru yapan vatandaşımızın binasını inceleyeceğiz, bir ön çalışma yapacağız. En geç 6 ay içinde bu şartlar altında dönüşmek istiyorsanız 2/3 çoğunlukla bize gelin diyeceğiz. Açıklanan bu kampanyayı TOKİ Başkanlığımızla birlikte yürüteceğiz. Gerekirse münferit daireler yapacağız.

200 bin yere yapılacak konut için daire başı 750 bin lira diyoruz ama kalan miktarın ödeme şekli, TÜFE’ye endeksli veya memur maaşı artış katsayısına endeksli aslında yüzde 50’den fazla.

“İSTANBUL’UMUZU GELECEĞE TAŞIDIĞIMIZ BİR PROJE OLACAK”

İstanbul’un silueti de değişecek, insanımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaçları karşılanacak, çocuklarımıza yeni yeşil alanlar kazandırılacak. Bu 100 yılın dönüşümü diyeceğimiz, kültürüyle, sanatıyla, kadim değerleri ve mirasıyla İstanbul’umuzu geleceğe taşıyacağımız bir proje olacak inşallah.

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için şimdiden sosyal konutlar yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Şu anda 1 milyon 200 binde bulunuyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi’ne son olarak 5 milyon başvuru geldi. Başvurular çerçevesinde talepler doğrultusunda yeni sosyal konutlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

“SALGI DÖNEMİNDE ELAZIĞ VE MALATYA DEPREM KONUTLARINI BİTİREREK TESLİM ETTİK”

Başın beladaysa, her sorun çözülür. Madem bir derdin var, onu çözmek için çaba göster. Devletimiz güçlü. Yatırımcı güven ister. Fabrika açacaksa ülkede istikrar istiyor. 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız her alanda devrim niteliğinde projelerle kısa sürede istikrar göstermiştir. Bu nedenle, istikrar varsa, mülkünüz de para kazanacaktır. Biz güçlü bir devletiz. 2 buçuk ayda 106 bin konutun inşaatına başladık. Elazığ, Malatya ve İzmir’de depremler oldu. Salgın süreciydi, tüm dünya enflasyon sorunuyla uğraşıyordu. Evlerimizi bitirip teslim ettik. Dolayısıyla bu anlayışla motive olursanız ve işinize odaklanırsanız her sorunu çözersiniz.

KILIÇDAROĞLU TEPKİ VERDİ: DEVLET YETERLİLİK İSTİYOR

Her zaman söylerim, devlet yönetmek ayrı bir beceri, bilgi, tecrübe ve liyakat ister. Sayın Kılıçdaroğlu devleti yönetmediği için devletin nasıl yönetildiğini tam olarak bilmiyorlar. Boş vaatlerle seçim meydanlarını özgürleştireceğiz diyerek milletimizi yanıltıyorlar. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu Adıyaman’a gitti. Orada da afet evlerini bitirmediğimiz, vatandaşların konteynerlerde yaşadığı söylendi. 7 yıl önce Samsat’ta deprem olduğunu ısrarla söyledik. 360 ev hasar gördü. Bir yıl içinde teslim ettik, vatandaşımız 6 yıldır orada yaşıyor. Gidin görün diyoruz. Hepsi algı.

“KOMPLEKS YARINI BIRAKTILAR”

Ziyarete gittiği kompleks. Rahmetli Kadir Topbaş liderimiz o külliyeyi İBB Başkanı olduğu dönemde başlattı. Kaba inşaat bitti. Bunun ardından 2019 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni aldı, şantiyeyi ve o kompleksi yarım bıraktı. Daha sonra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak onların yarım bıraktığı kompleksi tamamladık. Şimdi orayı kendisi ziyaret edecek.

İBB 100 BİN KONUT SÖZÜNÜ UYMADI

5 yılda ‘100 bin konut yapacağız’ dediler. 4 yıl geçti 1500 evin anahtarını 1500 günde teslim edemediler. Bugün 10.5 milyar liralık bir kentsel dönüşümü başlattık. 4 bin evin temeli atıldı, 2 bin evin anahtarı teslim edildi. Sadece bugün.

“MAMARA’DAN MUSİLAJI TEMİZLEDİK”

Müsilajda geldik 7/24 çalıştık. Marmara’dan 10 bin metreküpün üzerinde müsilajı temizledik. Bütün belediyelerimizi seferber ettik. Deprem bölgesindeki bütün belediyelerimiz orada. Çalışmak isteyenle yapıyoruz, iş yapmak isteyenle yapıyoruz. Daha önce 4 dediler. “Bahar gelecek” dediler. Seçim kampanyası buydu. Şimdi de aynı şeyi söylüyorlar.

“200 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

Projemiz 200 bin konutun yerinde dönüşüm projesi, 100 bin konut rezerv, 300 bin konut olarak başlıyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda bu iradeyi gerçekleştirmek. 200 bin adet yerinde dönüşüm talebi toplayacağız. Vatandaşlarımızdan başvuruları alacağız. 200 binden fazla başvuru varsa çekiliş sistemi. 200 binin üzerinde başvuru olacağını düşünüyoruz, olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçekten tarihi bir kampanya. Bu vizyonu ortaya koyan Cumhurbaşkanımızdır. Sizin de anlattığınız gibi 94 yılında kısıtlı imkanlarla tarihe baktığınızda hala belediyenin efsane başkanıdır. Bire bir anlayışla çalışacağız.

“TUTULAMAYACAĞIMIZ SÖZLERİ HİÇBİR ZAMAN VERMEDİK”

Artık asla tutamayacağımız sözler vermiyoruz. Biz her zaman tutacağımız tarafta durduk. Üretmeyi ve çalışmayı hiç bırakmadık. Bu anlamda bu bizim ilk etabımız. Daha sonra adım adım benzer bir sosyal konutu burada yapacağız. Mesela 250 bin sosyal konut açıkladık. Bir yandan sosyal konutlar yapacağız, diğer yandan da dönüşümle birlikte rezerv alanında ama in situ dönüşüm evleri yapacağız. Böylece bina stokumuzu yenileyeceğiz ve yeşil alanlarımızı artıracağız.

Her biri kendi alanında en iyi olan 150’den fazla bilim insanımız. Hepsi zeminle ilgili, statikle ilgili, yeni teknolojilerle ilgili, çevresel etkilerle ilgili, mikro-bölgeler hakkında, yeri güzelleştirme konusunda kendi alanlarında en iyi öğretmenlerdir. Onların görüş ve fikirleri doğrultusunda, ülkemizde olası risklere karşı erken önlem alabilmek, hem afet öncesi hem de afet anında ve afet sonrasında uyum içerisinde çalışabilmek için ilgili tüm kuruluşlarımızla birlikte çalışmaktayız. daha hızlı ve verimli bir şekilde yürütmek ve ülkemizi bu risklerden korumaktır. Oradaki bilgiler çok değerli. Kurumlarımız, yeni yapılacak binalardaki sarsıcı düzenlemelerden, yeni teknolojileri uygulayacağımız tüm çalışmalarda eğitmenlerimiz ile birlikte çalışmaktadır. Bir sonraki süreci hesaplamanız gerekiyor. Bu anlayışla yapıyoruz, yapacağız.

KİRALIK KONUT

Arzı talep doğrultusunda artırırsanız dengelersiniz. TOKİ burada o kadar değerli. Hem deprem riskini ortadan kaldırmak hem de vatandaşlarımızın konut alması için sosyal konut üretiyoruz. Bir yandan aslında piyasayı dengeliyoruz. Neden 250 bin aldık? Hatta pazardaki talebi 250 binde karşılamak üzere. İlk konutunu alacaklara kredi imkanı sağladık çünkü bunların hepsi arzı artırma çabaları. Orada bir düzenleme daha yaptık. 2023’ün 7. ayına kadar geçerli, inşallah 7. aydan sonra uzatacağız. Piyasa şartlarının üzerinde bir ortalama olursa vatandaşlarımıza sahip çıkacağız. Bu geçici bir süreç, bunu tüm dünya yaşadı.

“BU PROJEYİ ÜLKEMİZİN 81 İLİNE YAYAYACAĞIZ”

İstanbul’un güvenliği ve sarsıntı riskinin ortadan kaldırılması ülkemiz için değerlidir. Burada İstanbul’dan başlayıp daha sonra ülkemizin 81 iline bu projeyi yayacağız.

Cumhurbaşkanımızın yeri çok değerli. Milletvekili ve ardından Başbakan oldu. Bu anlamda mekan çok pahalı, kesinlikle tüm milletvekillerimizin yeri değerli, hepsi birbirinden değerli. Burada olağan olan, başka bir motivasyonunuz varsa. Biz de bu motivasyonla çalışıyoruz.”

cayiralanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort